K080545HD
Gates Belt
6 in stock
Purchase this product now and earn 28 Points!
SKU: 7931955 Category: Parts
Description
GATES PART DESCRIPTION
Product Description
FleetRunner Heavy-Duty Micro-V Serpentine Drive Belt
Application Summary
2006-03 Sterling, L-Line, Mercedes-Benz MBE 4000 Diesel, Fan
Features & Benefits
Patented material provides peak performance at prolonged extreme operating temperatures
Heavy-duty construction resists cracking and wear, even at extreme temperatures
Special compound provides unmatched flexibility, stability, load carrying capacity and belt life
Problem solver designed for the toughest applications
Consistently outperforms other heavy-duty serpentine belts on the market
Engineered to save your fleet money and reduce downtime
Tensioner Replacement is Recommended (if equipped)
Product Attributes
Type Automotive V-Ribbed Belt (Heavy Duty)
Cross Section Designation K
Rib Quantity 8
Top Width 1.087 in
Outside Circumference 55.125 in
Effective Length 54.5 in